Batıkent İngiliz Kültür Koleji

Eco School | Batıkent Özel Okul | Batıkent Kolej

Eco School

EKO-Okullar projesi, orijinal adı ile Eco- Schools,  uluslararası nitelikte olup yaklaşık 7000 okulda uygulanmaktadır. Program çevre için yapılan bütünsel bir okul faaliyetini kapsar. Amacı; müfredatta verilen çevre bilincinden yola çıkarak hem okulda hem de okulun bulunduğu semtte çevreci faaliyet göstermektir. Projenin koordinasyonunu Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı yürütmektedir.

Günümüzde “Sürdürülebilir Çevre” kavramı yaşamımızın her kesiminde etkili olmaktadır. Bu nedenle çevrenin korunabilmesi için bilinçli genç nesillere ve topluma ihtiyaç vardır. Projenin uygulanması, öğrencilere çevre konusunda olduğu kadar, yaşamları boyunca kullanacakları ve başarılarını etkileyecek alışkanlıklar kazandırır.

Yeniden değerlendirilme imkânı olan atıkların çeşitli fiziksel ve/veya kimyasal işlemlerden geçirilerek ikincil hammaddeye dönüştürülerek tekrar üretim sürecine dâhil edilmesine geri dönüşüm denir.

Geri dönüşümde amaç; kaynakların lüzumsuz kullanılmasını önlemek ve atıkların kaynağında ayrıştırılması ile birlikte atık çöp miktarının azaltılması olarak düşünülmelidir. Demir, çelik, bakır, kurşun, kâğıt, plastik, kauçuk, cam, elektronik atıklar gibi maddelerin geri dönüşüm ve tekrar kullanılması, tabii kaynakların tükenmesini önleyecektir. Bu durum; ülkelerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için ithal edilen hurda malzemeye ödenen döviz miktarını da azaltacak, kullanılan enerjiden büyük ölçüde tasarruf sağlayacaktır. Örneğin kullanılmış kâğıdın tekrar kâğıt imalatında kullanılması hava kirliliğini %74-94, su kirliliğini %35, su kullanımını %45 azalttığı ve bir ton atık kâğıdın kâğıt hamuruna katılmasıyla 8 ağacın kesilmesi önlenebilmektedir.

DAHA TEMİZ BİR DÜNYA İÇİN...

“Bu dünyanın daha yaşanabilir bir yer olması bilinciyle geri dönüşüme verdiğimiz önem ve bu konuda yaptığımız çalışmalar karşılığını almaya başladı. 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı EcoSchool Programı dâhilinde İngiliz Kültür Kolejleri İlkokulu olarak Yeşil Bayrak almaya hak kazandık. Emeği geçen tüm öğrenci, öğretmen ve velilerimize teşekkür ediyor çocuklarımıza daha yeşil bir ömür bırakabilmeyi umuyor ve bu yönde öğrencilerimizi eğitmeye devam edeceğimize buradan söz veriyoruz.”
Ön Kayıt Formu